Trapani a Egadské ostrovy (říjen 2010)

 

Díky Ryanairu se středoevropanům velmi přiblížila oblast dříve díky velké vzdálenosti nedostupná, západní Sicílie a Egadské ostrovy. Ryanair provozoval v letním letovém řádu 2010 linku Bratislava – Trapani, na letní letový řád 2011 je plánována také (od 28.03.2011, letenky již v prodeji na www.ryanair.com).

Letiště Trapani je od samotného města vzdáleno asi 14 km po silnici. Pro spojení do Trapani lze pohodlně použít hromadnou dopravu – autobusy AST za 4,5 EUR, lze využít i vlaku – stanice MOZIA – BIRGI je necelé 2 km po silnici na jih od letiště, v kombinaci s taxi je vlak ideální spojení dále na jih (Marsala, Castelvetrano).

Autobus z letiště má konečnou stanici přímo u přístavu, odkud odjíždějí trajekty a aliscafy na Egadské ostrovy. Provozují je společnosti SIREMAR a USTICA LINES. Ostrovy Favignana a Levanzo jsou dostupné spoji prakticky každou hodinu, Maritimo je obslouženo zhruba 2-3x denně. Jízdní řády jsou umístěné na webu uvedených společností, ceny nejsou nejnižší, např. Trapani – Levanzo jednosměrně za 9,5 EUR.

Osobně jsem navštívil pouze třetí největší ostrov – Levanzo. Na ostrově je okolo přístavu vesnice asi o pěti stech obyvatelích, jinak je osídlení ostrova velmi rozptýlené, několik domů a průmyslových objektů je podél cesty vedoucí napříč ostrovem k majáku na severu (Capo Grosso).

Na Levanzu je několik turistických cest, schematický plánek je na obrázku níže. Cesty nejsou značené, křižuje je množství „oslích“ stezek, ale i při sejití z té správné stačí držet směr a za čas jistě trefíte zpět tu správnou. Ostrov je tak malý, že se nelze ztratit. Pobřeží ostrova je strmé, písečné pláže se zde zrovna nenacházejí, přesto se k vodě na několika místech k vodě dostat dá. Na ostrově je několik ubytovacích zařízení v osadě u přístavu. Ostrov byl první týden v říjnu kromě přístavu prakticky liduprázdný, moře vyhřáté, přespat se dalo venku prakticky kdekoli. V případě špatného počasí se dají k přespání využít i jeskyně v klifech. Ostrov je vhodný i pro jednodenní návštěvu, „okružní“ trasa přístav – Grotta del Blue – Grotta del Genovese – Capo Grosso – přístav je na cca 6 hodin lehké chůze i s přestávkama. V jeskyni Grotta del Genovese jsou paleolitické grafity staré cca 12 tisíc let, pocházející z doby ledové, kdy bylo Levanzo ještě dostupné ze Sicílie suchou nohou (hladina moře byla níže). V říjnu byla bohužel zavřená. Dá se k ní dostat po moři – výlety přímo z přístavu, nebo pěšky. Pěšky je to cca 2 hodinový výlet (jeden směr), v závěrečné fázi je pak nutno překonat asi 200 m převýšení.

Ke koupání i přespání lze doporučit zátoku Cala Tramontana, vede k ní cesta odbočující z hlavní cesty ke Capo Grosso, opět je nutné překonat nemalé převýšení.

 

 

Významné body pro GPS navigaci (v *.gpx).

FOTOGALERIE

 

Odkazy:

Jízdní řády vlaků, olline nákup jízdenek: www.trenitalia.it

Letenky: www.ryanair.com

Jízdní řády autobusů: http://www.aziendasicilianatrasporti.it/

Siremar: www.siremar.it

Ustica Lines: www.usticalines.it

 

Grotta del Genovese: http://www.grottadelgenovese.it

Info o západní Sicílii a Egadech: http://www.drepanum.de/

 


Založeno na Joomla!. Designed by: business web hosting domain manager Valid XHTML and CSS.